RUS
†Бог любит тебя таким, какой ты есть! †Христос добровольно пошел на крест за твои грехи †Смерть побеждена! †Самый прямой путь к спасению - не осуждай! †Иисус ищет и ждет тебя! †Христос воскрес! †Дьявол не может сделать ад привлекательным, поэтому он делает привлекательной дорогу туда

В День родного языка в Гомеле молились за любовь к белорусской культуре, истории и языку

«Если родители не будут заботиться о том, чтобы дети гордились своей белорусскостью, культурой и языком, - тогда и наши старания впустую».

21 февраля, в Международный день родного языка, в гомельском римско-католическом приходе молились за уважение и любовь белорусов к своей истории, культуре и языку. Настоятель прихода отец Славомир Ласковски также посвятил этой теме свою проповедь.

- Очень важно знать, кто ты, откуда ты. Поэтому важно, чтобы дети знали свой родной язык. Это ненормально, когда в школах учат белорусскому языку как иностранному. Но без Духа Божьего понять это трудно. Когда моя родная страна Польша была захвачена Австрией, Россией и Пруссией, оккупанты запретили польский язык, но народ, несмотря на это, больше ста лет говорил по-польски и выстоял. Пусть это будет примером для вас. Молитесь о том, чтобы в Беларуси все стало на свои места, - обратился к прихожанам священник.

Обычно во время Мессы в гомельском костеле чтения из Библии и проповедь священника проводятся на русском языке, поскольку многие прихожане плохо понимают белорусский язык. Однако в День родного языка, по инициативе некоторых прихожан, решено было провести Мессу полностью по-белорусски.

- Нашей миссией является евангелизация всех народов, всех, кто живет в Беларуси. Гомельщина - такой уголок, где абсолютное большинство говорит на русском языке. И нельзя не принимать этого фактора. Знать, к кому ты пришел, и с кем имеешь дело - тоже проявление мудрости, - говорит настоятель. - Но хотим подтолкнуть прихожан, чтобы любили свой, белорусский язык, однако если этого процесса не будет внутри семей, и родители не будут заботиться о том, чтобы дети гордились своей белорусскостью, культурой и языком, который ничуть не хуже, чем русский или польский - тогда и наши старания впустую.

Международный день родного языка был учрежден решением 30-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в 1999 году с целью защиты языкового и культурного многообразия. По оценкам ЮНЕСКО половина из 6 тысяч языков мира находится под угрозой исчезновения. Международный день родного языка отмечается 21 февраля, поскольку в этот день в 1952 году пакистанская полиция расстреляла сторонников признания бенгальского языка в качестве официального языка в восточном Пакистане (Бангладеш).

Последнее изменениеСуббота, 22 февраля 2014 00:40
Комментарии   
+5 #11 вольга цярэшчанка 03.03.2014 21:11
Паважаныя!Падоб на на тое, што можам "выплеснуць і дзіця".Ведаю беларускамоўных , але ,прабачце, абсалютна "без цара ў галаве".Таму вера ўсё ж такі на першым месцы.А якія прэтэнзіі могуць быць да біскупаў?Якую сітуацыю яны пабачылі тады ў 90-х?Ды і сёння у2000-х -адзінкі размаўляюць на роднай мове.А гэта не іх праблема(біскуп аў), а народа, які вызначае, на якой мове славіць Пана.Для мяне штодзённая мова- беларуская.За ГЭТА я дзякую Пану сёння,ь што магу і гараваць . і радавацца думкамі на роднай мове! Не пакідаю мову, не пакідаю шлях веры.Гэта - цяжка,але гэта - шчасце!
Цитировать | Сообщить модератору
+6 #10 кс. Славамір 01.03.2014 11:04
Цікавыя погляды. Я ўсіх вас разумею і сам чакаю калі будзе у Гомелі ксендз які стане для усіх добрым айцом. Бог шукае чалавека і таму прабачце, я не шукаю ідэі.
Цитировать | Сообщить модератору
+6 #9 Женька Богданова 22.02.2014 11:53
А навошта большасцi парафiянау яе вучыць,калi чытаннi i казанне па-руску?Вунь рэкалекцыянiст прыехау,сказау, хто не разумее па-беларуску няхай слоунIк на Iмшу нясе.I нiчога,усе слухалi,не падавiлiся. :-) Так,на мой погляд,i трэба рабiць.Ураджэне ц,мы перш за усё маем Шамякiна,Мележа ,Навуменку,наша Вольга пакуль яшчэ не класiк,але у яе усё наперадзе:-)
Цитировать | Сообщить модератору
-2 #8 Павал 21.02.2014 21:57
Цитирую ураджэнец гэтайзямлі:
Абураны меркаваннем святароў з Польшчы што працуюць ў нашай парафіі!Мы беларусы і не нашая віна што нам затыкала і затыкае рот Масква! Але калі гэта яшчэ робяць святары з Польшчы і біскуп што ўспамінае толькі рускіх пісьменнікаў- то я лічу што гэта -Ганьба.А сколькі мы маем паэтаў і пісьміеннікаў з гомельшчыны, Вальжына Цярэшчанка і г.д. У нашу гомельску парафію прышлеце нам шчырага ксендза беларуса!!!


Прыслаць святара? Думаеце, гэта так лёгка? Думаеце, у нас шмат святароў-белару саў? Іх, на жаль, вельмі не хапае! Настолькі не хапае, што сюды давялося ехаць святару з Польшчы.

І нас пробашч кс. Славамір насамрэч ведае беларускую мову лепей за большасць парафіянаў, і заўсёды гаворыць аб тым, што мову трэба вучыць і паважаць,а зусім не затыкае рот, як вы кажаце.
Цитировать | Сообщить модератору
-7 #7 Женька Богданова 21.02.2014 21:44
Лiтургiя цалкам беларуская,а чытаннi,казанне i малiтва верных па руску.
Цитировать | Сообщить модератору
+4 #6 ураджэнец гэтайзямлі 21.02.2014 20:05
Абураны меркаваннем святароў з Польшчы што працуюць ў нашай парафіі!Мы беларусы і не нашая віна што нам затыкала і затыкае рот Масква! Але калі гэта яшчэ робяць святары з Польшчы і біскуп што ўспамінае толькі рускіх пісьменнікаў- то я лічу што гэта -Ганьба.А сколькі мы маем паэтаў і пісьміеннікаў з гомельшчыны, Вальжына Цярэшчанка і г.д. У нашу гомельску парафію прышлеце нам шчырага ксендза беларуса!!!
Цитировать | Сообщить модератору
+4 #5 свой-тутэйшы 21.02.2014 19:48
Я не разумею - багаслужба на беларускай мове ў гомельскім касцёле гэта нейкая надзвычайная падзея? Няўжо святары ў Гомелі да гэтай пары па-польску служаць? Няўжо там УСЕ людзі так добра польскую мову ведаюць.
Я чуў, што, нібыта, гомельскія ксяндзы па-расейску служаць. Але-ж служыць рэгулярна па-расейску ў Беларусі забаронена!!! Можна казаць казанні, каментары ці яшчэ што па-дробязі, апе літургічныя чытанні, спевы, традыцыйныя набажэнствы (літаніі, Крыжовы шлях, Песні жальбы) на расейскай мове весці ЗАБАРОНЕНА!!!
Цитировать | Сообщить модератору
+3 #4 мяйсцовый 21.02.2014 14:59
Згодна з пастонавлению епіскапату Беларусі. У Кастелах 2 мовы, /// A мы ў нашых рудях хвалілі Бога па беларуску і ў школах нас за гэта каралі, радители нашы вучылі казаць Cлава Езус Хрыстус (а не слава партыі) і ямо хлеб з нашай зямлі, і хочам слухаць Божая словы на Радно мове.
Цитировать | Сообщить модератору
-2 #3 Женька Богданова 21.02.2014 14:53
вырашаць-это первое.2-во остальных парафиях по-белорусски всё.и никакой проблемы нет.А мы что,хуже?
Цитировать | Сообщить модератору
-2 #2 Ольга 20.02.2014 23:11
Цитирую Караткевіч:
Даўно пара рашаць гэтую праблему на Гомельшчыне

Звучит-то как! Силой принуждать будете?
Цитировать | Сообщить модератору